Przedszkole 90 zamierzenia Sówki

Baśnie, bajki i legendy

Stworzymy własną bajkę, tekst, ilustracje oraz okładkę. Rozwiniemy pamięć, koncentrację i utrwalimy wiedzę o legendach polskich. Odkryjemy różnicę między bajką, baśnią i legendą. Poznamy różne formy przechowywania bajek (książka, audiobook, ebook, pamięć). Przeprowadzimy wywiady z pracownikami przedszkola odnośnie ich ulubionych bajek. Poznamy literę Ł i ł. Rozwiniemy poczucie rytmu. Rozbudujemy umiejętność budowania zdań opowiadając o ulubionych bajkach i baśniach. Rozwiniemy sprawność ruchową w zabawach i ćwiczeniach gimnastycznych oraz motorykę małą w ćwiczeniach grafomotorycznych.

Kosmos

Rozwiniemy umiejętność budowania zdań i zadawania pytań. Wykonamy Notes odkrywcy, w którym będziemy rysować, co nowego dowiedzieliśmy się każdego dnia. Dowiemy się czym jest dociekliwość i dlaczego jest nam potrzebna w życiu. Zintegrujemy się w zabawach z chustą animacyjną. Poznamy różnicę między gwiazdą i planetą. Rozwiniemy słuch fonematyczny, utrwalimy znajomość poznanych liter. Poznamy literę p i P. Wykonamy pracę plastyczną „W kosmosie” pracując nad nią w małych grupach i łącząc ją w całość. Rozwiniemy umiejętności matematyczne licząc na zbiorach zastępczych lub w pamięci. Wykonamy eksperymenty z cieczą nienewtonowską. Utrwalimy wiedzę o Mikołaju Koperniku i zjawisku dnia i nocy. Utrwalimy znajomość planet Układu Słonecznego.

Dni szczególne

03.04 – Dzień tęczy, 04.04 – Dzień Marchewki, 12.04 – Dzień Czekolady, 23.04 – Dzień Książki, 25.04 – Dzień Pingwina

Kubusiowi przyjaciele natury-projekt edukacyjny

Porozmawiamy o tym co to jest pogoda. Uczestniczyć będziemy w zabawie ruchowej ,,Pogoda zmienną jest”. Kubuś opowie nam o tym co to jest klimat,  dlaczego klimat się zmienia, jakie są skutki globalnego ocieplenia i dlaczego tak się dzieje? W misji Kubusia ,,Dom” porozmawiamy o tym co to jest oszczędzanie, poznamy sposoby oszczędzania prądu i wody. Posłuchamy piosenki ,,Oszczędzamy”-nauczymy się śpiewać. Oglądać będziemy film edukacyjny ,,Segregujemy śmieci”. Co, gdzie i po co wyrzucamy. W misji ,,Sklep” Kubuś pomoże nam jak przygotować się do zakupów, jak najlepiej dotrzeć do sklepu i o czym powinniśmy pamiętać w sklepie. W misji ,,Las”  dowiemy się dlaczego rośliny i zwierzęta są takie ważne, co to jest ekosystem, poszukiwać będziemy źródeł energii. Poznamy postać Pana Jana-rolnika który opowie co to jest zapylenie, na czym polega.

Ziemia nasza planeta. Cztery żywioły

W zabawie dydaktycznej ,,Kiedy powietrze pomaga, a kiedy szkodzi?”. Poznamy pozytywne i negatywne skutki oddziaływania powietrza-wiatru. Wykonamy doświadczenie uczestnicząc w zabawie ,,Badamy czystość powietrza”. Układać będziemy rymowanki o tym co możemy zrobić, by powietrze było czyste. Poznamy wiersz L.J.Kerna ,,Piotruś i powietrze”. Porozmawiamy na temat elektrowni wiatrowych w oparciu o wiersz A.Frączek ,,Wiatraki”. W zabawie ,,Jaki jest ogień?” odpowiemy na pytanie co nam daje ogień, czy jest potrzebny-rozwijać będziemy myślenie przyczynowo-skutkowe .Doskonalić będziemy umiejętność dodawania i odejmowania w zabawie matematycznej ,,Na zapałkach”. Obchodzić będziemy Święto Ziemi. Wykonamy eksperyment ,,Wulkan’’. Oglądać będziemy prezentację multimedialną ,,Wulkany na świecie”. Wykonamy pracę plastyczną ,,Wulkan”. Rozwijać będziemy sprawność fizyczną w zestawie ćwiczeń gimnastycznych według K.Wlaźnik.