Konkurs „POZNAJ KRAKÓW”

KONKURS „POZNAJ KRAKÓW” – GRUPA I MISIE

Pytanie 1
Tradycją naszej przedszkolnej gry miejskiej „Poznaj Kraków” dla dzieci rozpoczynających udział w grze jest spotkanie ze Smokiem Wawelskim nad Wisłą.
Autorem odlanej z brązu rzeźby Smoka Wawelskiego jest krakowski artysta Bronisław Chromy. Sześciometrowa rzeźba została osadzona na dużym głazie. Większość turystów i krakowian patrząc na smoka widzi tylko jedna głowę, ale jest ich więcej. Ale ile…..? Oto jest pytanie.
Proszę wybrać się na wycieczkę pod smoczą jamę i policzyć smocze głowy.
Przypominamy, że zgodnie z regulaminem konkursu, wycieczkę należy udokumentować zdjęciem.
ODPOWIEDZI NALEŻY ZGŁASZAĆ DO DNIA 31.10. 2023 r.
(Pomysł i opracowanie : Iwona Sauczek)

KONKURS „POZNAJ KRAKÓW” – GRUPA II, III i IV
( Zajączki, Wiewiórki i Sówki)

Pytanie 1
Wakacje szybko minęły i zapraszam do wykonania pierwszego zadania w kolejnej edycji naszego konkursu dla miłośników wycieczek po Krakowie.
Żeby wykonać pierwsze zadanie proszę wybrać się zamek wawelski i odszukać gargulce.

Gargulec, nazywany także rzygaczem, rzadziej plwaczem lub pluwaczem, to dekoracyjne zakończenie rynny dachowej. Z odsuniętego od ściany rzygacza, podczas deszczu woda tryskała strumieniem na zewnątrz. Wylotowi nadawano kształt twarzy lub pyska, więc deszczówka wypływała z „ust”. Stąd pochodzi nazwa tego elementu architektonicznego ( gargulio- gardło).
W Polsce szczególnie dekoracyjne rzygacze zdobiły głównie budowle renesansowe, np. zamek na Wawelu.
Odszukaj i policz ile gargulców zwanych rzygaczami uda się dostrzec na zamku Wawelskim, a patrzeć trzeba wysoko!!!!

ODPOWIEDZI NALEŻY ZGŁASZAĆ DO DNIA 31.10. 2023 r.
(Pomysł i opracowanie : Iwona Sauczek)

Komentowanie zablokowane.