_

Przedszkole 90 zamierzenia Misie

_

Grudzień

W oczekiwaniu na Św. Mikołaja

Poznamy postać Świętego Mikołaja – biskupa na podstawie legendy. Dowiemy się jak wygląda, w co jest ubrany. Porozmawiamy o tym, dlaczego Święty Mikołaj wędruje po świecie i rozdaje prezenty. Zwrócimy uwagę na to, że daje on również radość i uczy dobroci. Przypomnimy sobie, że jest on patronem naszego przedszkola. Nauczymy się śpiewać hymnu przedszkola i piosenki „Mikołaj, Mikołaj”. Będziemy rozpoznawać zabawki przez dotyk w zabawie dydaktycznej, „Co masz w worku Święty Mikołaju”. Spotkamy się ze Świętym Mikołajem w naszej sali. Wykonamy, upieczemy i ozdobimy piernikowe ciasteczka. Naśladując Św. Mikołaja w dalszym ciągu będziemy gromadzić karmę, kocyki i inne akcesoria dla zwierząt ze schroniska.

Choinko piękna jak las

Zrobimy przedświąteczne porządki w naszej sali. Będziemy rozpoznawać zagadki zapachowe, „Czym pachną święta?”. Oglądając gałązki jodły i sosny, porównamy je. Wykonamy łańcuch z papieru kolorowego, ozdoby ze styropianowych kul oraz stroiki świąteczne z szyszek i koralików. Porównamy długości łańcuchów; najdłuższy, najkrótszy, taki sam. Wspólnie udekorujemy choinkę, określimy kolory baniek i ich położenie. Zwrócimy uwagę na to, że bombki są bardzo kruche, delikatne i należy się z nimi ostrożnie obchodzić. Posegregujemy bombki w koszyczkach według kształtu i koloru, przeliczymy je. Nauczymy się śpiewać kolęd: „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy” oraz pastorałki „Zostań Jezu mym braciszkiem”. W zabawie dydaktycznej „Na świątecznym stole” nauczymy się prawidłowo nakrywać do stołu. Przybliżymy sobie zwyczaj związany z obiadem wigilijnym w naszym przedszkolu. Nauczymy się składać życzeń. Wraz z dziećmi z innych grup, oraz personelem przedszkola weźmiemy udział w uroczystym Obiedzie Wigilijnym, podczas którego wysłuchamy fragmentu Biblii, podzielimy się opłatkiem, będziemy wspólnie kolędować. Oglądając świąteczne pocztówki porozmawiamy na temat ich użyteczności, wyglądu, oraz różnych sposobów przekazywania sobie życzeń świątecznych. (SMS, E-mail,…)