_

Przedszkole 90 zamierzenia Misie

_

Maj

Koty, kotki i koteczki

Nauczymy się wiersza Juliana Tuwima pt. „Kotek” , będziemy recytować go w różnym tempie, dynamice. Oglądniemy zdjęcia kotów różnych ras, będziemy je opisywać, porównywać, przeliczać. Będziemy też naśladować zachowania kotów w zabawach ruchowych. Nauczymy się piosenki pt. „A aa kotki dwa”, którą będziemy ilustrować gestami. Ilustracje kota złożymy z kilku kawałków w całość, wykonamy prace plastyczne  pt. „Kot”, które wyeksponujemy na wystawie. W zabawie logopedycznej „Koci języczek” poćwiczymy mięśnie języka i ust.

Rodzina razem się trzyma

Rozwiążemy zagadki słuchowe opisujące członków rodziny, dzieci  opowiedzą kto należy do ich rodziny i ich imiona. Podczas zabawy z elementami pantomimy „Mali pomocnicy”, będziemy przedstawiać i zgadywać różne ruchy i czynności ( np. sprzątanie mycie naczyń, jazda samochodem, odkurzanie, .itp. W zabawach dydaktycznych będziemy wystukiwać i układać rytmy, rozpoznawać przedmioty po odgłosach które wydają. Nauczymy się piosenki pt. „Tralala dla mamy i taty”, będziemy grać na instrumentach perkusyjnych. Przygotujemy przedstawienie dla swojej mamy i taty: zaśpiewamy, zatańczymy i wręczymy prezenty.

Poezja Juliana  Tuwima

Założymy kącik z poezją tego poety. Wysłuchamy w sposób aktywny i ruchowy wiersza pt „Lokomotywa”. Zapamiętujemy  towary, które były w wagonach, będziemy wyklaskiwać słowa z podziałem na sylaby.W zabawie dydaktycznej „Kolorowy pociąg” będziemy doskonalić umiejętność nazywania kolorów, tworzyć sprawnie szereg wg koloru. Wiersz J. Tuwima okulary przedstawimy w formie opowieści ruchowej, będziemy szukać zagubionych przedmiotów w zabawie w formie „Ciepło- zimno” Prezentacja wiersza „Rzepka” z wykorzystaniem ilustracji, przeliczanie postaci, wspólna recytacja rytmiczne powtarzanych  fragmentów wiersza. Ułożymy puzzle ilustrujące wiersz „Rzepka”

Zabawy czytelnicze – wprowadzanie dzieci w świat pisma

W różnych porach dnia będziemy bawić się z wykorzystaniem wizytówek imiennych: odszukiwanie swojego imienia wśród innych, w zabawie „Mój domek” – sprawne odszukiwanie domku ze swoim imieniem. W zabawie „Kogo brakuje” – wskazywanie którego kolegi miejsce jest puste.