_

Przedszkole 90 zamierzenia Zajączki

_

Grudzień

Spotkanie z Mikołajem – czas dobroci dla ludzi i zwierząt

Poznamy historię chłopca o imieniu Mikołaj, który dzielił się z innymi tym co miał, a potem został świętym i mieszka w niebie. Poznamy elementy stroju Świętego Mikołaja. Nauczymy się piosenek o Mikołaju    , oraz poznamy hymn naszego przedszkola. W zabawie czytelniczej „Imieniny Mikołaja” będziemy porównywać swoje imię z imieniem Mikołaj i szukać wspólnych liter. Będziemy rozmawiać o oczekiwanych prezentach od Świętego  Mikołaja. Wykonamy prac plastyczne  „Worek pełen prezentów”, oraz wykonamy postać Mikołaja z papieru. Spróbujemy rozpoznawać zabawki dotykiem, rozpoznawać je po wydawanych dźwiękach, będziemy doskonalić swoją pamięć i spostrzegawczość zauważając czego brakuje lub co zmieniło miejsce? Przygotujemy i weźmiemy udział w grze planszowej w formie ściganki pt. „Wyścig zabawek” z wykorzystaniem zabawek i  kostek liczbowych. Weźmiemy udział w spotkaniu ze Św. Mikołajem, wspólnie zaśpiewamy piosenki tematyczne i będziemy się cieszyć z otrzymanych prezentów.Postaramy się być dobrzy jak Św. Mikołaj i upieczemy i udekorujemy pierniczki na prezent, będziemy pomagać w domu i w przedszkolu, będziemy codziennie dokarmiać ptaki , aby zimą nie były głodne.

Świąteczny czas

Porozmawiamy o tradycjach świątecznych. Weźmiemy udział w zabawie słownej „Lubię Święta Bożego Narodzenia, bo…”. Ustalimy, które zdania o tematyce świątecznej są prawdziwe, a które fałszywe, podnosząc odpowiednią omotkę ( symbol),  oraz wykonując quiz. W oparciu o wiersz D. Kossakowskiej pt. „Wigilia”, porozmawiamy, co powinno znaleźć się na świątecznym stole. Weźmiemy udział w zabawie „Zaprzęgi reniferów” :poruszając się po sali w rytm muzyki,  oraz reagując na odpowiednie sygnały słowne. Przygotujemy ozdoby choinkowe: łańcuchy, pawie oczka, srebrne orzeszki. Wspólnie udekorujemy choinkę w naszej sali. W zabawie muzyczno – ruchowej pt. „Taniec aniołów” będziemy improwizować z wykorzystaniem chust. Przy wigilijnym stole wspólnie zaśpiewamy kolędy oraz złożymy sobie życzenia. Wykonamy pracę plastyczną pt. „Moja choinka”.