_

Przedszkole 90 zamierzenia Wiewiórki

_

Grudzień

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja

Poznamy historie z życia i działalności Świętego Mikołaja. Oglądając jego strój, będziemy nazywać poszczególne części jego stroju. Będziemy rozwiązywać zagadki słowne, rysunkowe i pantomimiczne. Zastanowimy się w jaki sposób możemy naśladować naszego patrona. Przypomnimy sobie, że Św. Mikołaj oprócz prezentów przynosi dobroć, miłość i radość. Dowiemy się, co to jest dobry uczynek. Wykonamy, upieczemy i ozdobimy piernikowe ciasteczka. Poznamy niektóre instytucje charytatywne np. Caritas, PCK,… oraz akcje charytatywne np. „Wigilijne Dzieło pomocy Dzieciom”, „Góra grosza”,…W atmosferze radości będziemy oczekiwać na przyjście Świętego Mikołaja do przedszkola. Przywitamy go piosenkami.

Jak dbać o zdrowie?

Po wysłuchaniu opowiadania M. Kownackiej „O grubej Balbinie, o katarze i pierzynie”, będziemy rozmawiać o przyczynach przeziębień oraz sposobach zapobiegania im. Po wysłuchaniu wierszyka Cz. Janczarskiego „Chory kotek” posegregujemy ilustracje przedstawiające pożywienie, na posiłki zdrowe i niezdrowe. Wykorzystując ilustracje produktów spożywczych ułożymy własny jadłospis. Sprawdzimy właściwości mydła, określimy jego cechy. Zrobimy bańki mydlane. Po wysłuchaniu wierszyka J. Tuwima „Raz – Dwa – Trzy”, ruchem przedstawimy nasze ulubione dyscypliny sportowe i zabawy. Podczas spacerów w okolicach przedszkola, zwrócimy uwagę na konieczność przebywania na świeżym powietrzu.

Zima tuż-tuż…

W tym  tygodniu będziemy dużo mówić o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku i zabaw na śniegu oraz lodzie. Będziemy omawiać, jakie zachowania są niebezpieczne i czym grożą. Poświęcimy też sporo czasu na ustalenie, jak należy dbać o zdrowie – szczególnie zimą. Poznamy literę r, R, jak rysunek. Poznamy liczbę 6, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 6. Odpowiemy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element. Wykonaliśmy eksperyment z krystalizacją soli – będziemy podziwiać kształty kryształków. Sprawdzimy, czy śnieg jest czysty – czy można go jeść.

Polskie tradycje Świąteczne

W tym minionym tygodniu wymienimy się wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z tradycjami okołoświątecznymi. Przypomnimy sobie tradycyjne potrawy świąteczne i znaczenie pierwszej gwiazdki w noc wigilijną. Będziemy analizować, jak wyglądają w naszych domach przygotowania do świąt. Wykonamy ozdoby do udekorowania naszej sali i choinki. Będziemy ćwiczyć nakrywanie do stołu. Utrwalimy także znajomość poznanych liter.