_

Przedszkole 90 zamierzenia Wiewiórki

_

Listopad

JESIEŃ Z PADDINGTONEM – PROJEKT EDUKACYJNY CZYTANIE MA MOC

Poznamy historie misia zwanego Paddington , posłuchamy listu od misia. Poznamy piosenkę ,,Paddington” . Nauczymy się jej śpiewać. Poznamy przepis kulinarny ,,Niedźwiedzie łapy” czyli kruche ciasteczka z marmoladą . Wykonamy zadanie ,,Nie dokończone dzieło Paddingtona”, wykonamy ,,Misiowy Tangram „-kapelusz misia

POLSKA MOJA OJCZYZNA

Poznamy wiersz Cz.Janczarskiego ,,Co to jest Polska?”. Oglądniemy mapę Polski i jej granice. Posłuchamy Hymnu Polski, wyjaśnimy w jaki sposób należy zachować się podczas słuchania go. Zapoznamy się ze słowem Hymnu. Kiedy się go słyszy, gdzie?. Jak należy się zachować podczas słuchania hymnu Polski. Oglądniemy ilustrację orła. Nazwiemy części ciała orła, kolor piór. Porównamy wygląd orła do innego znanego ptaka np. wróbla. Odpowiemy czym się różnią, a co mają takiego samego. Uczestniczyć będziemy w zabawie ruchowej ,,Orły do gniazd” z wykorzystaniem szarf. Oglądać będziemy godło Polski- nazwiemy kolory jakie są użyte na godle. Wyszukamy miejsc w przedszkolu, gdzie znajduje się godło Polski. Spacerując wokół przedszkola poszukamy miejsc z godłem Polski. Ułożymy z liter napis Polska-zabawa czytelnicza. Weźmiemy udział w uroczystości przedszkolnej, śpiewanie hymnu w odpowiedniej postawie, uroczysta recytacja wiersza, śpiewanie piosenki ,,Płynie Wisła płynie”.

PRZYGOTOWANIA DO ZIMY

Przypomnimy sobie w jaki sposób zwierzęta i ludzie przygotowują się do zimy. Rozwiniemy umiejętność dzielenia wyrazów na sylaby, utrwalając nazwy związane z gromadzeniem zapasów na zimę. Rozwiniemy umiejętność klasyfikowania, ustawiając ilustracje warzyw i owoców na „półkach”, utrwalimy też znajomość liczebników porządkowych. Poznamy sposób zapisu cyfry 1. Poćwiczymy analizę i syntezę słuchową w zabawach słuchowych. Utrwalimy umiejętność ustalania kierunku, określania swojej prawej i lewej strony. Ustalimy jakie przetwory można robić na zimę oraz w jaki sposób je wykorzystać. Poznamy literę m, sposób jej zapisu, wyszukamy miejsce głoski m w różnych wyrazach. Stworzymy i rozegramy gry matematyczne typu ściganka (w małych grupach). Wykonamy pracę plastyczną Przetwory na zimę z tekturowych rolek.

JESIENNA MUZYKA

Będziemy tańczyć swobodnie w rymach jesiennej muzyki, rozwiniemy wyobraźnię muzyczną i poczucie rytmu. Utrwalimy umiejętność liczenia i przeliczania. Poznamy kolejny liczebnik, sposób jego zapisu. Przeprowadzimy burzę mózgów, żeby ustalić czym jest cisza, zwrócimy uwagę na mnogość dźwięków, które otaczają nas na co dzień. Rozwiniemy umiejętność określania rytmów. Poznamy nazwy oraz wygląd wybranych instrumentów. Wykonamy pracę plastyczną inspirowaną muzyką. Zagramy wspólnie na improwizowanych instrumentach. Poznamy głoskę i literę t, będziemy tropić ją w wyrazach.