_

Przedszkole 90 zamierzenia Sówki

_

Wrzesień

W przedszkolu

Przywitamy się po wakacjach i poznamy się jako grupa w zabawach integracyjnych. Rozwiniemy sprawność fizyczną i kondycję w ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych i muzyczno-ruchowych. Wykonamy pracę plastyczną „Co pamiętamy z wakacji” i stworzymy symboliczną reprezentację naszego ulubionego wspomnienia z wakacji. Porozmawiamy o potrzebie używania „magicznych słów: z wykorzystaniem opowiadania „Lumenki” J. Chmielewskiej. Stworzymy własne Lumenki i będziemy je dekorować według ilości uprzejmych słów. Wprowadzimy „Kodeks dobrych manier” i stworzymy do niego ilustracje. Rozwiniemy orientację w schemacie ciała podczas zabawy z misiami. Utrwalimy nazywanie emocji i umiejętność okazywania emocji w zabawie „Kalambury z emocjami”. Wyszukamy podobieństwa między nami w zabawie integracyjnej „Tacy sami – inni”.

Nasze przedszkole

Sprawdzimy jak wygląda nasz Lumenek po tygodniu w przedszkolu. Rozwiniemy pamięć i zacieśnimy więzy w zabawie „Podaj dalej”. Omówimy wiersz J. Brzechwy „Kwoka” i na jego podstawie porozmawiamy o dobrych manierach. Poznamy zabawę taneczną „W tańcu najweselej”. Weźmiemy udział w zabawie „Słowa pomagają” i wspólnie ustalimy jak chcemy, żebyśmy się do siebie odzywali. Popracujemy nad analizą i syntezą słuchową w zabawach słuchowych „Bystre ucho”, „Felek”, „Ukryte słowa”. Wykonamy swobodę pracę plastyczną metodą colage, „Lubimy przedszkole”. Rozwiniemy orientację w schemacie własnego ciała w zabawie „Żółwik” i „Moja prawa, Twoja lewa”. Weźmiemy udział w zabawie integracyjnej „Budujemy pociąg” i rozegramy „Bingo z imionami”.

Jestem bezpieczny

Poznamy opowiadanie J. Chmielewskiej „Odważnik”. Porozmawiamy  o odwadze na podstawie opowiadania. Uczestniczyć będziemy w zabawie z elementem dramy w zabawie ,,Odwaga” .Poznamy literę ,,o.O” w zabawie ruchowej z elementem skrętu. Rozwiążemy zagadki słuchowe związane z ruchem drogowym. Przekształcimy rytm graficzny na ruch i odwrotnie w zabawie matematycznej ,,znaki wokół nas”. Pójdziemy na najbliższe skrzyżowanie -rozpoznamy znaki drogowe, podamy nazwę znaków, obserwować będziemy skrzyżowanie. W zabawie ,,Bezpieczna droga do przedszkola”-zabawa z kodowaniem, poruszać będziemy się po planszy z wykorzystaniem kierunków, poznamy strzałki kierunkowe. Posłuchamy wiersza E.Piechny-Pietrzyk ,,Zwierzęta na wycieczce”. Uczestniczyć będziemy w zestawie ćwiczeń gimnastycznych -rozwijać będziemy sprawność fizyczną.

Pomocna dłoń

Poznamy wiersz ,, Ja nie boję się niczego”. Rozmawiać będziemy   o odwadze cywilnej na podstawie wiersza. Nauczymy się wiersza pod tyt. ,,Agnieszka”-ćwiczyć będziemy komunikacje. Stworzymy opowieść o Agnieszce. Uczestniczyć będziemy w zabawie ruchowej ,, Trening strażaków”. Zostanie wprowadzona litera ,,A”. Weźmiemy udział w zabawie słuchowej  „To na o, to na a” . Poznamy nowe zabawy matematyczne „Uwaga! Straż”. „Węże strażackie” – układanie rytmu . „Sygnały” – odtwarzanie rytmu na podstawie dźwięku. „Kto nam pomoże” – układanie numerów alarmowych.