_

Przedszkole 90 zamierzenia Sówki

_

Grudzień

W oczekiwaniu na Św. Mikołaja

Poznamy historie z życia i działalności Świętego Mikołaja. Oglądając jego strój, będziemy nazywać poszczególne części jego stroju. Zastanowimy się, w jaki sposób możemy naśladować naszego patrona. Przypomnimy sobie, że Św. Mikołaj oprócz prezentów przynosi dobroć, miłość i radość. Dowiemy się, co to jest dobry uczynek. Wykonamy i ozdobimy piernikowe ciasteczka, które wręczymy Pensjonariuszom z zaprzyjaźnionego MDDPS. Poznamy niektóre instytucje charytatywne np. Caritas, PCK, … oraz akcje charytatywne np. „Wigilijne Dzieło pomocy Dzieciom”, „Góra grosza”,… W atmosferze radości będziemy oczekiwać na przyjście Świętego Mikołaja do przedszkola. Przywitamy go piosenkami.

Nadchodzi zima

Słuchamy wiersza „Śnieg” Wandy Chotomskiej i rozmawiamy na temat ; skąd się bierze śnieg? Badamy właściwości śniegu; dotykamy, oglądamy przez szkło powiększające i obserwujemy jak szybko rozpuszcza się na ciepłej dłoni. W zabawie matematycznej „Wesołe śnieżynki” doskonalimy umiejętności dodawania i odejmowania. Odgrywamy scenki dramowe na podstawie wiersza „Wczesnym rankiem” Marii Czerkawskiej. Kodujemy w zabawie „Coraz bliżej zima”; rozwijamy logiczne myślenie , rozumiemy pojęcia pion i poziom. Słuchamy piosenki pt. ”Zima przyjdzie jutro”. Bawimy się w zabawy słuchowe „Po schodach”, „Wysoko- nisko”. Na podstawie wiersza „Kto pamięta o zwierzętach?” I. Salach rozmawiamy na temat dokarmiania zwierząt zimą. Robimy zimowe drzewo z serwetek i tworzymy ptaszki z pomalowanych dłoni. Poznajemy literkę k K . Doskonalimy umiejętność wysłuchiwania głoski k oraz określania jej położenia ( nagłos, wygłos).

Idą święta

Słuchamy wiersza T.Chudego pt. „Idą święta” i rozmawiamy na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Poznajemy piosenkę „Święta, święta, święta „. Z opowiadania A. Galicy dowiadujemy się, „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”. Malujemy pierniczki dla seniorów, obdarowujemy ich nimi i składamy najlepsze życzenia świąteczne. Bawimy się w zabawy „Serce ni” i „Jak postąpisz?” Tworzymy szopkę bożonarodzeniową, śpiewamy kolędy. Bawimy się w zabawę ruchową „Trzej królowie”. Zainspirowani wierszem „Choinka” B.Formy, robimy ozdoby na choinkę i wspólnie ją ubieramy. Po wysłuchaniu wiersza „W wigilię” wypowiadamy się na temat zwyczajów związanych z wieczorem wigilijnym. Uczestniczymy w przedszkolnej wigilii.